Експертът предвижда затруднения в износа заради слаб растеж в ЕСБългарската икономика навлиза

...
Експертът предвижда затруднения в износа заради слаб растеж в ЕСБългарската икономика навлиза
Коментари Харесай

Край на голямото вдигане на заплати в България

Експертът планува усложнения в износа поради слаб напредък в Европейски Съюз

Българската икономика навлиза в интервал на неустановеност, като прогнозите за растеж през 2025 година варират сред 1,8% и 2,9%. Това сочи анализът на икономиста Красен Станчев, показан в предаването " Бизнес старт " по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите на специалиста, Българската национална банка (БНБ) залага на 2,6% растеж, само че препоръчаните в края на предходната година бюджетни ограничения, въпреки и добре изглеждащи на хартия, будят подозрения по отношение на тяхното действително осъществяване.

" Така се усилват разноските за общински и държавни услуги, което понижава потреблението и въздейства на БВП ", разяснява Станчев по отношение на увеличението на минималната работна заплата, което съгласно него ще докара до преливане на работна ръка от частния към държавния бранш.

Пазарът на труда в числа

Анализът на пазара на труда разкрива тревожни трендове. Въпреки че междинната работна заплата бележи растеж от 17%, което се дължи на дефицита на работна ръка, обявите за работа са намалели с 50%. Това допуска закъснение на растежа на възнагражденията в близко бъдеще.

Инвестиции и външна търговия

През последните две години се следи спад в инвестициите с 2% до 3% от БВП. Ситуацията се усложнява в допълнение от 25-процентното нарастване на разноските, което основава усложнения при запълването на приходната част.

" На износа не може да се разчита, защото главният търговски сътрудник на България – Европейски Съюз – има ниски равнища на растеж, близки до нула. В някои огромни стопански системи ще бъдат негативни ", акцентира икономистът.

Бюджетни опасности

Фискалният съвет прогнозира бюджетен дефицит над 5%. Станчев дефинира някои от препоръчаните ограничения като нереалистични, в това число предстоящите доходи от данъчната прошка. Според него, няма разумна причина данъкоплатците да се възползват от тази опция, защото това би означавало самопризнание за корист.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР